Miss Fix The Universe

לילי בן עמי

 • תחום : אקטיביסטיות בתחום ה ESG והאימפקט
 • איזור : בינלאומי
 • שם האירגון : עמותת פורום מיכל סלה
 • שם המיזם : פורום מיכל סלה
 • שלב : פעיל מספר שנים

מיזם

בשלהי 2019 נרצחה באכזריות מיכל סלה ז"ל, בהיותה בת 32 בלבד, על ידי האיש שלה ואבי בתה. עמותת פורום מיכל סלה הוקמה במאי 2020 ע"י לילי בן עמי, אחותה של מיכל, במטרה למנוע את הרצח הבא.

פורום מיכל סלה היא עמותה רשומה ללא מטרות רווח. הפורום פועל להצלת חיים ולמניעת אלימות כלפי נשים באמצעות חדשנות וטכנולוגיה. הפורום שם דגש על "חשיבה מחוץ לקופסא", יזמות אישית, אחריות, הסברה ומודעות ציבורית רחבה לזיהוי תמרורי האזהרה לאלימות בזוגיות. הפורום מקדם שיח אינטרדיסציפלינרי ואקוסיסטם חדש של סטארט-אפים למניעת אלימות כלפי נשים.

הפורום הצליח לרתום בכירים בתעשייה, בממשל, מומחי הייטק ולוחמה בטרור, ושחקנים חדשים נוספים אל תוך מגרש האלימות במשפחה.

הפורום מבקש מהציבור לעבור משיח בעיות וקורבנות המאפיין את התחום, אל שיח חדשני של פתרונות, עוצמה וסולידריות.

היעד: אפס נרצחות בשנה.

 מיכל חנוך אחדות, מפקחת ארצית של הרווחה לתחום אלימות במשפחה אמרה "יש לפני רצח מיכל סלה ואחרי רצח מיכל סלה. פורום מיכל סלה עשה מהפכה".

בעקבות הפעילות הציבור הוטבעה הססמא "#יהי_זכרה_מהפכה".  


אימפקט החברתי

פעילות פורום מיכל סלה (ע"ר) למניעת אלימות כלפי נשים מתמקדת בדרכים הבאות:

1.  הפצת ידע: תוכניות חינוכיות וקמפיינים בנושא תמרורי אזהרה בזוגיות. 

2.  סטרטאפים טכנולוגים להצלת חיים של נשים בשבי האלימות: האקתון מיכל סלה Safe@Home, אקסלרטור מיכל סלה ואירועי חשיפה, בהם "פסגת הסטרטאפים".

3.  פרויקטים חדשניים: כלבי מיכל סלה, סיירת מיכל סלה, חמ"ל מיכל.

להלן פירוט פעילות והישגי העמותה בשנה האחרונה 2021 בתחומי הטכנולוגיה, מדיניות וממשל והסברה.


 1. טכנולוגיה:

 1. האקתון מיכל סלה Safe@Home: תחרות המתכנתים היחידה בישראל להצלת חיים ומניעת אלימות במשפחה באמצעות טכנולוגיה. ההאקתון הינו תחרות רבת-משתתפים, רבת שלבים ונושאת פרסים לפיצוח אתגרי האלימות כלפי נשים בעזרת סטארטאפים טכנולוגים. זוהי תוכנית הדגל השנתית של הפורום והיא כוללת שבוע וובינר מקצועי, סדנאות מקדימות, קמפיינים בתקשורת ובדיגיטל ו- 72 שעות של תיכנות. הגמר החגיגי מתקיים בבית נשיא המדינה ביום הולדתה של מיכל סלה ז"ל, בחודש מאי. 

עד כה האירוע נערך פעמיים - נרשמו אליו מעל 3000 מתכנתים והוגשו כ-260 רעיונות חדשניים ומצילי חיים. במסגרת ההאקתון הפורום מקיים שותפויות עם ענקיות הטכנולוגיה בהן Google, Facebook, אמדוקס, סוני ועוד. כמו כן עם גורמים מובילים בממשלה, בהם משרד הרווחה, המשרד לביטחון פנים, משרד המשפטים, התוכנית הלאומית למניעת אלימות במשפחה ויחידת המודיעין 8200 בצה"ל. 

 1. Nothing About Us Without Us "שום דבר עלינו בלעדינו": תוכנית במסגרתה נשים שורדות אלימות המציאו רעיונות טכנולוגים להצלת חיים של נשים בשבי האלימות בביתן. שבעים נשים השתתפו בסדנאות יזמות ורעיונאות של פורום מיכל סלה ו EY בהן פיתחו 62 רעיונות טכנולוגים להצלת חיים אשר הוגשו להאקתון. הנשים שהגישו רעיון שהתקבל להאקתון זכו להוביל צוות מפתחים חינם מיחידת 8200 של צה"ל.

 1. תוכנית האצה Michal Sela Startups Academy: הסטארטאפים המובילים מההאקתונים זוכים לקבל מעטפת ליווי יוקרתית ומקצועית בת 3 חודשים בחינם, כולל מנטורינג, במטרה להביא את הרעיון לכדי מוצר טכנולוגי בר קיימא. מחזור א' השתתפו בתוכנית שנבנתה יחד עם עמותת בוגרי 8200 והמכללה למינהל. מחזור ב' בתוכנית בשיתוף Google.

 1. תוכנית בינלאומית: הפעילויות הטכנולוגיות של פורום מיכל סלה זוכות לביקוש רב מצד מדינות העולם. במסגרת התוכנית הבינלאומית, הפורום משכפל ומרחיב את הפעילויות לחו"ל. בין היתר, הפורום הפיק אירוע יוקרתי ביום האשה באו"ם בניו יורק, תחת הכותרת "Terror at Home" בהשתתפות המשלחת הישראלית לאו"ם וגל גדות. ההאקתון עצמו שוכפל בדרום אפריקה ותוצריו הוצגו באירועי חשיפה שונים בסך הכל ארבע יבשות. 1. פסגת הסטארט-אפים ואירועי חשיפה: סדרת אירועי חשיפה יוקרתיים ומתוקשרים לחשיפת הסטארט-אפים המפותחים בפורום מיכל סלה, בשיתוף פעולה עם שרים ובכירי ממשל. בנובמבר 2021 הפורום חשף את הפעילות באו"ם בז'נבה וגם בבלגרד. בחודש יוני נערך אירוע באוסטרליה בשיתוף פעולה עם שגרירות ישראל באוסטרליה ומרכז הסחר הבילטרלי אוסטרליה-ישראל.


 1. מחקר מיפוי בינלאומי של טכנולוגיות למניעת אלימות כלפי נשים: המחקר נערך ב-2021 על ידי המכון לבטחון לאומי INSS, ביוזמת פורום מיכל סלה ובשיתוף בת מלך ופדרציית ניו יורק. המחקר מיפה את כל הטכנולוגיות הקיימות בעולם שמטרתן הצלת נשים בשבי האלימות.


 1. הסברה והעלאת מודעות:

2.1. "חמישה תמרורי אזהרה בזוגיות": קמפיין הסברה ארצי המציג בצורה פשוטה וזכירה סימנים לזוגיות אלימה, ללא אלימות פיזית. בשיתוף פעולה עם עיריית תל-אביב יפו הקמפיין היה פרוס באלפי תחנות אוטובוס ושילוט חוצות, במדיה החברתית וברשויות מקומיות נוספות.  1. קידום מדיניות:

3.1. משרד הרווחה: פרויקט "מתחת לפוך" - שיתוף פעולה בין פורום מיכל סלה לבין משרד הרווחה בהוצאה לפועל של מיזם טכנולוגי בשם i-risk.co.il: זהו שאלון "בחני את עצמך" לדעת האם את (או קרובה אליך) נמצאת בזוגיות עם מסוכנות. המטרה: טכנולוגיה המנגישה לציבור כלי ממשלתי מהימן להערכת מסוכנות של אשה בזוגיות.

3.2. הועדה הבינמשרדית של התוכנית הלאומית הממשלתית למניעת אלימות במשפחה: שיתוף פעולה והקמת תת ועדה ממשלתית אופרטיבית בינמשרדית של טכנולוגיות ודיגיטציה למניעת אלימות במשפחה, מתוקצבת. פורום מיכל סלה חבר רשמי בוועדה, כתב את מסמך ההקמה שלה, כתב את תוכנית העבודה ומייעץ לחבריה. 

3.3. חקיקה - "התיקון לחוק האפוטרופסות": הצלחה היסטורית בהעברת הצעת חוק פורצת דרך: אישום ברצח בת זוג, ניסיון לרצח בת זוג או אונס של צאצא - יגרור אוטומטית איבוד אפוטרופסות של ההורה שעשה זאת. החוק יוזמה של פורום מיכל סלה אשר פנה בנדון לח"כ גדעון סער ושיתף פעולה עם ח"כ עודד פורר.

3.4. צל"ש גבורה מהממשלה ונשיא המדינה למי שהציל/ה חיים של אשה שהייתה בסכנת חיים בזוגיות. מדובר ביוזמה של פורום מיכל סלה שאומצה ע"י השרה לשוויון חברתי. הפרס הוענק במעמדה ובמעמד הנשיא בבית הנשיא. פורום מיכל סלה היה חבר בועדה שבחרה את מקבלות ומקבלי ההוקרה המכובדת.

3.5. משרד החינוך: א. העלאת מודעות: נשלחה איגרת לכל המורות והמורים בישראל משר החינוך וממנכ"לית פורום מיכל סלה, יחד עם סט מערכי שיעור בנושא מניעת אלימות כלפי נשים.
ב. הגנה עצמית: נערכה פגישה עם המפקח הארצי של משרד החינוך על שיעורי החינוך גופני, יחד עם מנהלת החינוך העל יסודי בתל אביב, והוסכם על יציאה לפיילוט במסגרתו יועברו שיעורי הגנה עצמית במסגרת שיעורי חינוך גופני בבתה"ס העל יסודיים.

3.6. "נוהל אסתר" יוזמה במסגרתה עורכי דין המטפלים בבקשות גירושין, ישאלו את המבקשת להתגרש שתי שאלות, שתשובותיהן עשויות להעיד על אלימות במשפחה. היוזמה הוגשה לשר המשפטים גנץ בעקבות הרצח של אסתר אהרונוביץ ז"ל.

3.7. המלצות לפיקוח על נשק בבית: בעקבות הרצח של דיאנה דדבייב ז"ל באמצעות אקדח משטרתי בביתה, הפורום וקואליציית "האקדח על שולחן המטבח" הגישו סדרת המלצות למפכ"ל המשטרה.

3.8. הצטרפות ותמיכה ביוזמות של חקיקה למניעת אלימות כלכלית וחקיקה לקידום צמידים אלקטרונים יחד עם צווי הרחקה.

3.9. שיתופי פעולה עם משרדי ממשלה נוספים בהם: משרד הבט"פ, המשרד לענייני ירושלים ומורשת, משרד המדע והטכנולוגיה, משרד המשפטים, רשות החדשנות ורשות התקשוב.


 1. פרויקטים לא טכנולוגיים:

4.1. כלבי מיכל סלה: כלב מיכל הוא כלב הגנה מציל חיים שהוא גם חבר ובן בית לכל החיים. הכלב מוענק  לאישה מאויימת וילדיה, אשר איננה חיה עם בן הזוג המאיים. יגואר הוא הכלב הראשון שנמסר לד' וריץ' הוא הכלב השני שנמסר לא', שבזכות א' וילדיה יצאו ממקלט לנשים מוכות. הכלב והאשה עוברים הכשרה פרטית ייחודית ע"י בוגרי יחידת עוקץ של צה"ל. הפרויקט כולל ציוד מלא, ביטוחים וכיסוי משפטי. הפורום קיים קמפיין מימון המונים ארצי בשיתוף תכנית הטלויזיה "הצינור".

4.2. סיירת מיכל: פרויקט המאפשר לאישה מאוימת, שאינה חיה עם בן הזוג המאיים, לקבל "חליפת ברזל"- חבילת אבטחה והרתעה מצילת חיים. התוכנית נבנתה יחד עם יוצאי שב"כ וחברות אבטחה מובילות והיא כוללת מערכת לבית הפרטי של מצלמת אבטחה, לחצן מצוקה, סייר 24-7, אפליקציה מתקדמת, חבילת שיעורי הגנה עצמית לאשה ומשרד עו"ד שישלח מכתב הרתעה לגורם המאיים.

4.3. חמ"ל מיכל: תמיכה במשפחות נרצחות והענקת סיוע מעשי ומקצועי. בתמיכת פדרציית ניו יורק. במסגרת הפרוייקט מופקים ימי כיף לילדי נרצחות. פורום מיכל סלה יזמו יום כיף וגיבוש לילדי משפחות של נשים שנרצחו. שירותי הכבאות במחוז דן נרתמו וארחו את הילדים בתחנת כיבוי האש בחולון. הילדים עלו על הכבאית, השפריצו מים ושחו בבריכת קצף בחניית התחנה. לאחר מכן הם ביקרו במוזיאון הילדים בחולון ובאדיבות פארק פרס אכלו פיצה וגלידה, נסעו ברכבת ילדים ושטו בסירות ברבורים באגם. באירוע השתתפו המשפחות של מיכל סלה ז"ל, אסתר אהרונוביץ' ז"ל, ספרנאש טגניה ז"ל, גוני דרור ז"ל ודיאנה דדבייב ז"ל. 


 1. חינוך: התוכניות החינוכיות של פורום מיכל סלה מועברות באמצעות הרצאות פיזיות, וירטואליות ובאמצעות חלוקה חינם של תוכניות חינוכיות היברידיות למערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית.

5.1. מערך הרצאות - מערך הרצאות ארצי עם 13 מרצות ומרצים מהשורה הראשונה, בנושא תמרורי אזהרה בזוגיות. הצלחנו להגיע לחשיפה של כ- 43,000 מבוגרים.

5.2. תוכניות לימודים - תכנית לימודים היברידית ומערכי שיעור לתיכון הופצו לכמעט אלף תיכונים ללא תשלום. התכנים הגיעו לקהל יעד של כ- 400,000 בנות ובני נוער. 

5.3. חדר בריחה וירטואלי חינוכי: משחק מחשב המציג סיפור של מדענית שנרצחה. על השחקנ/ית לפצח מה קרה ולזהות את חמשת תמרורי האזהרה בזוגיות. המשחק מחולק חינם יחד עם תוכנית הלימודים לנוער.

5.4. "קול כלה" פרויקט של פורום מיכל סלה ותנועת ״אמונה״. במסגרת הפרויקט מדריכות כלות מקבלות הכשרה מקצועית לזיהוי סממני אלימות בזוגיות, גם כאשר לא מדובר באלימות פיזית, כגון סממני קנאה קיצונית או ניתוק מהחברים והמשפחה הקרובה.

5.5. האקתונוער - אירוע בשיתוף מועצת תנועות הנוער במסגרתו בנות ובני נוער מ15 תנועות נוער מרחבי הארץ, ממגזרים שונים - יהודים ערבים חילונים ודתיים, השתתפו בתחרות במסגרתה הם המציאו פתרון חדשני למניעת אלימות כלפי נשים. חזון

היעד: אפס נרצחות בשנה!


בישראל שוהות מדי שנה במקלטים כאלף נשים שונות המאויימות באיומי רצח מצד בן זוגן, ועוד כ-1500 ילדים, כך על פי נתוני הרווחה. שגרת יומן ושגרת היום של ילדיהן היא פחד מוות - מבט תמידי מעבר לכתף. במטרה לאפשר לנשים אלה שגרת חיים רגועה יותר והגנה של 24*7 מחוץ למקלט, פיתח פורום מיכל סלה מיזמים חדשניים להגנה  על אישה מאויימת כלב הגנה או סיירת אבטחה.

הצלחה תהיה מוגדרת כאשר הפרויקטים יאומצו על ידי מדינת ישראל ויתוקצבו על ידי הממשלה.


הפורום שואף להנגיש לציבור את כל המיזמים הטכנולוגים למניעת אלימות כלפי נשים ואלימות במשפחה, הקיימים בארץ ובעולם.

תוכנית בינלאומית:


הפעילויות הטכנולוגיות של פורום מיכל סלה זוכות לביקוש רב מצד מדינות העולם. במסגרת התוכנית הבינלאומית, הפורום משכפל ומרחיב את הפעילויות לחו"ל. בין היתר, הפורום הפיק אירוע יוקרתי ביום האשה באו"ם בניו יורק, תחת הכותרת "Terror at Home" בהשתתפות המשלחת הישראלית לאו"ם וגל גדות. ההאקתון עצמו שוכפל בדרום אפריקה ותוצריו הוצגו באירועי חשיפה שונים בסך הכל ארבע יבשות.


פרוייקטים חדשניים כחול לבן, להצלת חיים של נשים, נחשפו בימים אלו באו"ם על ידי פורום מיכל סלה.


לילי בן עמי, מנכ"לית פורום מיכל סלה, הוזמנה למוסדות האו"ם בז'נבה כדוברת מרכזית בארוע תחת הכותרת FIGHTING GENDER BASED VIOLENCE.

הארוע ביוזמת המשלחת הישראלית לאו"ם בז'נבה, השגרירה מירב אילון שחר ובהנחיית מנכ"לית ה UNWoman אדריאנה קווינונס בארוע לציון היום הבינלאומי למניעת אלימות כלפי נשים של האו"ם. 

הקהל בארוע היו 76 שגרירי מדינות ונציגי משלחות לאו"ם מ-76 מדינות החברות באו"ם.


התכנות כלכלית

פורום מיכל סלה היא עמותה רשומה ללא מטרות רווח

מימון פעילות העמותה הינו באמצעות תרומותהשפעה מגדרית


ישנה השפעה גדולה בחשיפה של תופעה מגדרית ושינוי תפיסה והשיח. העלאת המודעות פונה לכלל הציבור ומקדמת מודעות ציבורית רחבה לזיהוי תמרורי האזהרה לאלימות בזוגיות
שיתוף הפרופיל