Miss Fix The Universe

טלי אהרנטל

  • תחום : אקטיביסטיות בתחום זכויות אדם וחווה
  • איזור : ארצית
  • שם האירגון : עמותת א.ס.ף- ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל
  • שם המיזם : תרגישו בבית - א.ס.ף למען ילדי מבקשי המקלט
  • שלב : פעיל מספר שנים

מיזם

א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל (ע"ר), עמותה ישראלית שפעילותה מתקיימת הודות לתרומות מגורמים פרטיים וקרנות פילנתרופיות, ובזכות עשרות מתנדבות מתנדבים שרוצים לראות בישראל מדינה הנותנת יחס ראוי והוגן לנשים, גברים וילדים שהגיעו אלינו כדי לקבל הגנה מהסכנות האורבות להם בארצות מולדתם.


מאז הקמת העמותה, אנו פועלים לקידום מדיניות לטובת זכויותיהם של ילדי מבקשי מקלט בתחומי החינוך, הבריאות והרווחה. אנו פועלים למיצוי זכויות והנגשת שירותים המגיעים לאוכלוסייה זו, ומסייעים בהתמודדות עם מקרים של הדרה, הפרדה ואפליה.


השנה העלנו דרגה בעבודה שלנו לקידום שוויון בחינוך: נאבקנו באפליה ובהדרה של ילדי מבקשי מקלט בכמה רשויות בארץ; עתרנו, יחד עם שותפים, נגד הפרדה במערכת החינוך של תל-אביב - יפו; פנינו למשרד החינוך ולבתי המשפט נגד רשויות מקומיות שסירבו לשבץ ילדים במסגרות.

דאגנו שילדים יוכלו ללכת לבית הספר ולגן, ליד הבית, כמו כולם. 

 

כמו כן, אנו מפעילים מועדון נוער שנותן מענה לנוער מקהילת מבקשי המקלט בגילאי 12 עד 19, שרבים מהם נמצאים בסיכון. המועדון מעניק לילדים סביבה תומכת ובטוחה שבה הם מרגישים אהובים ומוערכים. מעבר לפעילויות ייחודיות כמו סדנאות העשרה וחוגים, הילדים מקבלים עזרה בשיעורי בית וארוחת ערב חמה.

אנחנו זקוקות לתמיכה  שלכם.ן בכדי שנוכל להמשיך לעשות את כל הדברים האלו גם השנה. הצטרפו אלינו!

 

אימפקט החברתי

בישראל חיים כ-30,000 פליטים ומבקשי מקלט ובנוסף כ-8,000 ילדים ובני נוער. אוכלוסיית ילדי מבקשות ומבקשי המקלט בישראל, נמנית על אחת הקבוצות המוחלשות בחברה הישראלית. כמו הוריהם, גם ילדי מבקשי המקלט הם חסרי מעמד ונטולי זכויות רבות. משפחותיהם מתמודדות עם קשיי הגירה רבים ועם מדיניות מפלה הדוחקת אותם לשוליים החברתיים והכלכליים בישראל. ההדרה משירותי בריאות ורווחה של ההורים מבקשי המקלט מדרדרת משפחות רבות למצוקה כלכלית קשה שמעמידה את ילדיהם במצבי סיכון. הפערים התרבותיים, ערעור התא המשפחתי, קשיי פוסט-ההגירה, היעדר המעמד והמדיניות הממשלתית העוינת משפיעים גם הם על מצבם הרגשי של הילדים ומגבירים את הבדידות, התלישות ותחושת חוסר השייכות.


בהגיעם לגיל 18 מאבדים ילדי מבקשי המקלט אף את מעט הזכויות שיש להם כילדים – חינוך מסובסד, ביטוח בריאות מסובסד ושירותים חברתיים במצבי סיכון. הם נותרים ללא מעמד, כשכל האפשרויות להיטמע בחברה שבה גדלו ובה הם חיים – שירות צבאי או לאומי, לימודים גבוהים מסובסדים, הכשרות מקצועיות מסובסדות ואפילו רשיון נהיגה – סגורות בפניהם. 


אנחנו זקוקות לתמיכה  שלכם.ן בכדי שנוכל להמשיך לעשות את כל הדברים האלו גם השנה. הצטרפו אלינו!

חזון

חזון

כבת למשפחת ניצולי שואה שאיבדו את יקיריהם וחיו שנים רבות כפליטים, ראיתי לנגד עיניי את חשיבות התמיכה במי שחוו אובדן וטלטלה בנסיבות קשות ומצאו את עצמם בארץ זרה, ללא עזרה מהרשויות. כך בחרתי לשלב את דרכי המקצועית כעובדת סוציאלית בשאיפה שלי לסייע למבקשי המקלט.


ילדי מבקשי המקלט נולדו בישראל, הם חיים בישראל והם חלק בלתי נפרד מהחברה בישראל - וכמו כל ילד, מגיע להם להרגיש בבית. המאבק למען זכויות, הכרה ומעמד לילדי מבקשי המקלט ולקהילה כולה הוא המאבק לשילוב והכלה שלהם בחברה הישראלית.

הצטרפו אלינו - כדי שיוכלו להרגיש בבית, באמת.

 

יעדים מספריים של התוכנית לשנת 2022:

 מועדון נוער:

·      השתתפות של מינימום 70 בני נוער בפעילות  הקבוצתית של המועדון

·      97 מפגשי קבוצתיים בשנה

·      100 פעילויות העשרה בנושאי אקטואליה, סדנאות וחוגים

·      ליווי פרטני של מינימום 35 בני נוער לאורך השנה (ליווי רגשי, מיצוי זכויות)

·      פיתוח שותפויות חדשות עם 3 עמותות/ארגונים חדשים הפועלים למען בני נוער במצבי סיכון

·      שילוב של לפחות 11 מתנדבים קבועים בפעילות המועדון

 

עבודת שינוי מדיניות:

·       מאבק במקרים של אפליית  ילדי מבקשי מקלט במערכת החינוך ברחבי הארץ: עצירה של נסיונות להפרדה של ילדי מבקשי מקלט ברשויות המקומיות ברחבי הארץ, עצירה של ניסיונות למנוע, לסכל או לתמרן שיבוצים של ילדי מבקשי מקלט במערכת החינוך על ידי רשויות מקומיות, מיצוי זכויות  ילדי מבקשי מקלט במערכת החינוך עקב אי-הנגשת מידע ושירותים. זיהוי מגמות אחרות של אפליה במערכות החינוך.


כיצד אנחנו מודדות ומגדירות הצלחה:

א.ס.ף משתמשת בכלי הערכה מסודרים הכוללים מאגר מידע פנימי המאפשר לנו להפיק דוחות כמותיים, שאלוני הערכה פרטניים וקבוצתיים למשתתפים בתוכניות הפסיכוסוציאליות וכלים למעקב ובקרה של המחלקה הציבורית. בנוסף, ישנם מאות סיפורי הצלחה מהליווי הפרטני והקבוצתי הנשמרים במאגר המידע הפנימי של א.ס.ף לאורך השנים. השנה ושנה הבאה עבודת המחלקה הציבורית עוברת תהליך הערכה חיצוני. בנוסף, א.ס.ף קיבלה תו מידות לאפקטיביות. 

התכנות כלכלית

למיזם יש היתכנות כלכלית כיוון שעמותת א.ס.ף פועלת למען חוסן פיננסי דרך הפעולות הבאות:

 1. קשרים ארוכי טווח עם תורמים מתמשכים: תורמים גדולים של א.ס.ף, אשר תורמים למעלה מ-10 שנים לעמותה וממליצים עליה. 

2. א.ס.ף עמותה יציבה כלכלית: הדוחות הכספיים המבוקרים של א.ס.ף מראים כי א.ס.ף הוא ארגון יציב ששומר על אותה רמת פעילויות והוצאות לפחות בכל שנה.

3. מאמצים מתמשכים לפיתוח משאבים באמצעות קרנות חדשות. כמו כן, א.ס.ף פועלת להבטחת תרומות פרטיות וקרנות כאחד.

4. מגוון אפיקי הכנסה: א.ס.ף נסמכת על מקורות מימון מגוונים: קרנות, תורמים פרטיים ועסקים. 


השפעה מגדרית

עמותת א.ס.ף הינה עמותה המונהגת ע"י מי שמגדירות את עצמן כנשים (100% מהנהלת העמותה, 85.7% מהצוות, 57% מהוועד המנהל). 

יתרה מכך, למעלה מ62% מהפונות לעמותה לרבות משתתפות מועדון הנוער מגדירות את עצמן כנשים (כאשר באוכלוסיית מבקשי המקלט יש פחות מ-18% נשים): בישראל חיות כ- 5,000 נשים מבקשות מקלט מאפריקה, רובן מאריתריאה. הן נמלטו ממדינות מוצאן על רקע מלחמה או רדיפה, ורבות מהן שרדו את מחנות העינויים בסיני, שבהם עברו אונס והתעללות קשה. מבקשות המקלט מהוות מיעוט בקרב קהילת מבקשי המקלט – קהילה עם רוב גברי מובהק. ללא מעמד מוסדר, רשת ביטחון סוציאלית וייצוג במרחב הציבורי בישראל, הן סובלות מעוני ומודרות לשולי החברה, מה שמגביר את פגיעותן לניצול ולפגיעה.

עמותת א.ס.ף מעניקה סיוע ישיר לנשים ונערות מבקשות מקלט במסגרת כלל תכניות העמותה. כלל התוכניות רגישות מגדרית ומותאמות לנסיבות הפרטניות והמורכבות של המשפחות והיחידים, תוך כיבוד תרבותם, זכויותיהם וצורכיהם. בנוסף, נמצאת העמותה בחזית הפעילות הציבורית לקידום הזכויות, השירותים והמענים לנשים מבקשות מקלט בישראל.  

אנחנו זקוקות לתמיכה שלכם.ן בכדי שנוכל להמשיך לעשות את כל הדברים האלו גם השנה. הצטרפו אלינו!

שיתוף הפרופיל