Miss Fix The Universe

פייני סוקניק

  • תחום : אקטיביסטיות בתחום צדק חברתי
  • איזור : ארצית
  • שם האירגון : באשר תלכי
  • שם המיזם : קהילות לנשים בתהליכי פרידה וגירושין בתוך הקהילה החרדית
  • שלב : פעיל מספר שנים

מיזם

במציאות של ימינו , אין אדם בקהילה החרדית שלא נתקל במקרה גירושין קרוב אליו. במשפחתו, חבריו ומכריו או במקום עבודתו לימודיו. מציאות החיים והנתונים בשטח מלמדים על עליה מתמדת במספר הזוגות שמתגרשים בחברה החרדית.תהליך הגרושין מאלץ את האישה להתמודד  לעיתים קרובות עם ביקורת  חברתית קשה  עד כדי בידוד חברתי ,  העדר  תמיכה משפחתית נפשית וכלכלית , בין אם התהליך הוא ביוזמתה, ביוזמת בן הזוג, או בהסכמת שניהם.בנוסף, נשים בפרט במגזר החרדי אינן חשופות למידע רלוונטי בנושאים  שונים הקשורים לתהליך הגרושין ובעקבות זאת אינן מודעות לזכויותיהן על פי חוק. חוסר הידע  מקשה עליהן בתהליך קבלת ההחלטות במיוחד ברגעי לחץ ומשבר.

לאור הקשיים והמורכבויות העולים ממציאות זו הוקמה עמותת "באשר תלכי". כדי לתת מענה לצרכים הפרטניים של אותן נשים במגזר החרדי/דתי לקראת הליך הגירושין ובמהלכו.

באשר תלכי היא יוזמה חדשנית במגזר הדתי והחרדי, המשנה תפיסות שעד היום היו מקובלות ומובנות  מאליהן במגזר החרדי.

נשים המתגרשות במגזר החרדי כבר לא לבד. יש להן כתובת לתמיכה לסיוע משפטי, מידע שוטף על זכויותיהן תמיכה נפשית ואוזן קשבת מכילה ותומכת.

העשייה של [חברות וחברי העמותה גורמת לשינויים משמעותיים בחייהן של נשים במגזר הדתי והחרדי. העמותה יוצרת מציאות חדשה ושינוי בתפיסה  רבת השנים המקובלת בחברה החרדית , תוך  הקפדה על יצירת שינוי תהליכי בצעדים קטנים מבלי להוסיף זעזועים נוספים לסיטואציה בה נמצאת האישה. הצעדים זהירים ונעשים מתוך חשיבה ,כוונה ושאיפה ליצור מציאות אחרת בשיתוף הנהגת המגזר החרדי. לתועלת החברה החרדית כולה

אימפקט החברתי

שינוי תפיסה משמעותי בקרב הציבור החרדי לגבי  מעמדן של נשים חרדיות   גרושות ואמהות חד הוריות בקהילה החרדית.

המודעות לנושא עלתה מאד, וקמו מיזמים נוספים בתחום בערים שונות בארץ ובחול, בעקבות המיזם  שלנו.

לאורך השנים וגם עכשיו אני מלווה  גם גברים חרדים בהקמת מערכי תמיכה בתהליכי גירושין - מתוך אמונה שאפשר לעבוד בשת"פ, יחד ולא  אחד נגד השני ברוב המקרים.

העשיה החברתית   הפמינסטית קבלה יותר מקום בחברה החרדית בעקבות הנראות  של המיזם  , בתקשורת הכללית והחרדית.

הצלחנו לעבוד בצורה אסטרטגית שלא גרמה לנשים   חרדיות  מהמיינסטרים להעזר ולהעביר את ההשפעה הלאה.

חזון

 החזון  הבא שלי הוא להעביר את המודל המצליח של קהילות הנשים  של "באשר תלכי" לשלב הבא. למודל של השפעה והשראה של נשיות ופמינזם חרדי- גם   בכלל קהילות הנשים החרדיות.

בנוסף, ההתמקדות  הנוספת שלי היא בנושא האלימות כלפי נשים  במגזר החרדי- שם יש צורך  לעשות עבודה מדויקת יותר, למניעה ראשונית ולהעלאת המודעות , ולחינוך של הבנים ושל הבנות שלא  מאפשר כל כך הרבה מקרי אלימות. את התהליך הזה אני עושה יחד עם שותפות ושותפים מתוך הקהילה החרדית ומחוצה לה.

התכנות כלכלית

אנחנו  בשלבי הגשת בקשות לקרנות שונות- לקבלת תקציב יעודי לשנת 2022- להמשך  פרויקט הקהילות  ולהפצתו בשטח- בקהילה החרדית בצורה הטובה ביותר.

בתקוה  שנוכל להתחיל זאת בהקדם האפשרי.

"באשר תלכי" כעמותה - מבוססת על תרומות של קרנות ואנשים פרטיים. וקמפיין גיוס המונים  יעלה בתחילת 1.1.22


השפעה מגדרית

בעזרת ארגון "באשר תלכי" ומיזמים דומים  לו שהובלתי והייתי שותפה להם, סייענו להכנסת והנגשת  המילה "פמיניזם" לחברה החרדית. גם אם היא עדין מתקבלת ברגשות מעורבים, ולפעמים בהתנגדות עזה,  היא מדוברת וקיימת.

כאשר פעילות פמינסטית נכנסת לתוך החברה החרדית- כפעילות לגיטימית ורצויה, הדבר מונע התנגדויות ויוצר חיבורים חיוביים והשפעה רחבת היקף וארוכת טווח

העובדה שמדברים על פמיניזם\ מדברים פמיניזם (וגם הקמנו קבוצת דיון בנושא עם  נציגות מהפמיניזם הדתי)  העובדה שיש כתיבה חרדית בנושא הזה, והתפתחות עשיה בשדה  היא זו שמובילה את כל השינויים לטובה במעמד הנשים בחברה החרדית.

שיתוף הפרופיל