Miss Fix The Universe

נעמה זקס

  • תחום : אקטיביסטיות בתחום זכויות אדם וחווה
  • איזור : ארצית
  • שם האירגון : עלמיא
  • שם המיזם : מיזם לליווי נערות הרות
  • שלב : הקמה

מיזם

בישראל נכנסות להיריון אלפי נערות מידי שנה, אך אין אף מענה ייעודי, רגיש ומותאם להן. היריון בקרב נערות הינו אירוע חיים מורכב המתאפיין בקשיים ייחודיים מבחינה כלכלית, בריאותית, רגשית וחברתית, אשר עלולים להותיר את הנערה חסרת משאבים להתמודדות עם ההורות או ההפלה. עם זאת, כיום אין מענים ייעודים לנערות בהיריון, שאינם מקדמים אג'נדה בעד או נגד הפלות, ונערות נותרות להתמודד לבדן עם סיטואציות בלתי אפשריות. 

עלמיא מהווה מרחב בטוח וניטרלי אשר שם בראש מעיינו את הזכות של הנערות לקבל החלטות בנוגע לגופן. מטרתנו היא לספק לנערות את התמיכה והמידע הדרוש להן כדי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורן, ולסייע לה להתמודד עימה. המיזם יספק לנערות מידע וינגיש שירותים בתחום הרפואה, בריאות הנפש, הרווחה והמשפט, וכן יסייע בהתרת החסמים בפניה לסיוע. לצד העבודה עם הנערות, המיזם פועל לקדם מדיניות מותאמת לצרכיהן בתחומים המשפט, הרווחה והבריאות.

המיזם מתנהל במדיה הדיגיטלית והממשק למול המשתמשות יתבסס על אפליקציה, אתר ועמודים ברשתות החברתיות, בהתאמה לצרכים ולשפה של הנערות כיום. זאת במטרה לאפשר לנערות למצוא אותנו בחיפוש גוגל פשוט, ולהשתמש בשירותים של עלמיא בצורה דיסקרטית ובטוחה. בפלטפורמות השונות הנערות יוכלו למצוא מידע מהימן, שאלות ותשובות, קישורים מהירים ונוחים לגופים המענקים שירותים ומענה מותאם סיטואציה, בעברית ובערבית. היות שהיריון נעורים נפוץ בקרב אוכלוסיות שונות, ובהתאם הצרכים משתנים ממקרה למקרה - עלמיא מספקת מעטפת מודולרית, במטרה לאפשר לכל נערה לצרוך את המענים הדרושים לה.

אימפקט החברתי

במציאות שבה נשים בכלל ונערות בפרט מקבלות לעיתים תוכפות מסרים מחפיצים, שאינם מכירים בהן כאדם שלם, ובמיוחד בנושא הרגיש והמורכב של היריונות לא מתוכננים מיזם עלמיא נועד לייצר מרחב בטוח ומעצים. מיזם עלמיא לא מעודד ילודה בקרב נערות, כמו שאינו מעודד הפלה, אבל הוא נוסד מתוך אמונה אמיתית שבכל גיל, הבחירה בידיים של הנערה או האישה שמתמודדת עם ההיריון. מיזם עלמיא שואף לתת לנערות כלים, וביטחון - רגשי ופיזי, לצד מידע אמין ונגיש, שנמצא במדיות שנוחות להן, כדי לאפשר להן לקבל את ההחלטה שלהן ממקום מועצם ומושכל, ותוך ידיעה שהליווי של מיזם עלמיא ימשיך איתן בכל אפיק שיבחרו. 

נערות רבות מספרות לנו כיצד, בשיא המצוקה, ראו פרסומים מטעים של אגודת אפרת או גופים אחרים ופנו לעזרתם, וכמובן מצאו עצמן במלכודת שנועדה לקדם אג'נדה מסוימת. נערות רבות נחפשות מידי יום לפרסומים כאלו ולדומים להם ואלו מחלחלים לתודעה שלהן. מיזם עלמיא שואף להנכיח מסר בריא ושלם יותר שיוכל ללוות את הנערות הרות בהתמודדות שלהן, אך גם להנכיח בחברה את המסרים של עלמיא. את זכותן של נשים לקבל החלטות על גופן, את הלגיטמיות של כל החלטה, את החשיבות של ידע אמין ואת הצורך של כל אחת במענה שמדויק לה. 

חזון

החזון של מיזם עלמיא הוא בראש ובראשונה להיות הכתובת המידית והנגישה עבור כל נערה שמתמודדת עם היריון נעורים. 

הצלחת המיזם נמדדת לפי מספר המשתמשות בפלטפורמות של עלמיא ביחס למספר הנערות ההרות בישראל, שכמובן משתנה מעט משנה לשנה. 

בנוסף עלמיא שמה לעצמה שלושה יעדים נוספים:

1. הגדלת מספר הנערות ההרות שצורכות שירותים שונים בתחומי הרפואה, הרווחה, ביטוח לאומי, משפט וכלכלה 

2. יצירת מענים חדשים וקידום אג'נדה שמותאמת לנערות הרות - מתן פתרון לבעיות משפטיות, כלכליות, רגשיות וחברתיות

3. הנכחת המסרים של עלמיא בציבור, ומתן לגיטמציה לקבלת כל החלטה שהיא והעצמת נערות בפרט ונשים בכלל.

התכנות כלכלית

מיזם עלמיא מתבסס על מודל כלכלי פשוט ולכן יש לו היתכנות כלכלית גבוהה.  המיזם מתקיים כיום על בסיס תרומות של כסף או שירותים שווי כסף. כאשר המיזם יסיים את תהליך ההקמה שלו, הוא עתיד להתקיים באופן מלא על בסיס מתנדבים, ולהתבסס על תרומות וספונסרים לצורך פרסום ושמירה על זמינות גבוה לנערות. 

מיזם עלמיא לעולם לא יגבה תשלום מהמשתמשות, וכל פלטפורמות המיזם נגישות ופתוחות לכל.

השפעה מגדרית

מיזם עלמיא נועד להעצים נערות באחת ההתמודדויות המגדריות והרגישות ביותר שקיימות, התמודדות עם היריון לא מתוכנן. המיזם נועד לשנות את יחסי הכוחות ולספק לנערות את כל המידע כדי שהן יוכלו לקבל החלטות מושכלות ולהיות עצמאיות ואחראיות בעצמן לגורל שלהן. המיזם כמובן מלווה ותומך באמצעות הנגשת שירותים ויצירת קשר בניהם לבין הנערות כדי לתמוך בהחלטה שהנערות קיבלו. 

בעולם כולו יש יחס מורכב להפלות שמעוררות היום, כמו תמיד, סערות עצומות. בחסות הדת, האתיקה, וטענות אחרות מופקעת מנשים זכות כה בסיסית - להחליט בעצמן מה יקרה לגוף שלהן. ההתמודדות של נערות מורכבת במיוחד, הן בעמדת נחיתות מבחינת ידע, מבחינה כלכלית, מבחינה חברתית, מיזם עלמיא הוקם כדי לתקן את האי השיוויון הזה ולאפשר לנערות לממש את הזכויות שלהן, ולצד זאת להנכיח מסרים אלו בחברה ולייצר להם לגיטמציה.  

שיתוף הפרופיל