Miss Fix The Universe

שירלי שפירא ד"ר

  • תחום : אקטיביסטיות סביבתיות
  • איזור : ארצית
  • שם האירגון : ccrc - cognitive cell recoding
  • שם המיזם : טיפולי גוף-נפש ע"פ מודל CCRC במטרה להשפיע על מהלך ומניעת מחלת הסרטן
  • שלב : פעיל מספר שנים

מיזם

שלום רב,

שמי ד"ר שירלי שפירא. רופאה המטולוגית בכירה וותיקה בביה"ח "מאיר" וב"מכבי שירותי בריאות".  מאז תחילת 2018 חוקרת טיפולי גוף נפש, ע"פ מודל ייחודי שהגיתי (CCRC), בסרטן דם מסוג chronic lymphatic leukemia - CLL. בשונה ממחלות סרטן אחרות, התחלת טיפול ב CLL מותווית רק בעת החמרה. עד אז, החולה נמצא במעקב בלבד. בשני מחקרים שערכתי על חולי CLL הנמצאים בשלב המעקב, נמצא כי התערבות רגשית/רוחנית/קוגניטיבית ע"פ מודל ה CCRC משפר את מהלך הלויקמיה (סרטן דם). זאת כמובן בנוסף לשיפור באיכות חיי המטופלים בהיבטים רבים, והשפעה מיטיבה על פרמטרים רפואיים נוספים, כגון יתר לחץ דם, סכרת ועוד. מיזם זה הגיע למקום שני (מתוך 435 יוזמות) בתחרות פורום ריבוט (חממה ליוזמות רפואיות בישאל) ב 11/2021. מבקשת לבסס כעת את ה EVIDENCE ולהטמיע גישה זו, כך שתשמש למניעת התפתחות סרטן אצל חולים מועדים (למשל, נשאיות הגן המוטנטי BRCA, ע"ע אנג'לינה ג'ולי), מניעת הישנות הסרטן לאחר טיפול ייעודי, מניעת צורך בטיפול במחלות אונקולוגיות איטיות (כגון CLL) ועוד.

וקצת יותר בפירוט: 

קשר בין גוף לנפש נמצא במספר רב של מחקרים, לרבות במחלת הסרטן. למשל, דיכאון וחרדה נמצאו כמרעים פרוגנוזה של סרטן.

מטרת טיפולי גוף-נפש הינה להשפיע על מדדים ביולוגים אובייקטיבים באמצעות תהליך ברמת התודעה. בארגז הכלים של טיפולי גוף-נפש כלולות טכניקות רבות כגון מיינדפולנס, מדיטציה, פוקוסינג, תטא הילינג ועוד. בעולם הרפואה השפירה קיימים מחקרים על טיפולים אלו למטרת איזון יתר לחץ דם, שיפור כאבי פרקים ועוד. בעולם האונקולוגיה, טיפולים אלו משמשים כטיפול תומך בלבד. מעט מאד, אם בכלל, ידוע על השפעתם על מהלך מחלת הסרטן עצמה.

הגדרתי מודל הגותי והתערבותי, המקשר בין גוף לנפש, שכיניתי CCRC- COGNITIVE CELL RECODING. מודל זה מסתמך על הדמיון הרב שבין תהליכים בתת המודע לאלו שבביולוגיה של הסרטן. מייצר תהליכים ב 3 רמות - ביהביוריסטית, נפשית ורוחנית. מדובר בפגישות פרטניות וקבוציות, המושתתות בעיקר על שיחה. תדירות המפגשים הפרטניים הינה כ 20-25 בשנה הראשונה ו 12 בשנה השניה. תדירות המפגשים הקבוצתיים הינה 2 בחודש.

סרטן דם כרוני מסוג CLLCHRONIC LYMPHOCYTIC LEUKEMIA - הינו ייחודי בעולם האונקולוגיה היות ואינו מטופל עם האבחון, אלא רק בעת החמרה. כלומר, חולי CLL נמצאים במעקב בלבד (שלב ה WATCH AND WAIT) במשך תקופה ארוכה, לעיתים אף במשך שנים, עד התחלת טיפול תרופתי. היות וכך, ממאירות זו מהווה פלטפורמה אידיאלית לבחינת הסוגיה, האם ניתן, באמצעות תהליכים ברמת התודעה, להשפיע על מהלך מחלת סרטן שאינה מטופלת באופן תרופתי. 

בתחילת 2018 גייסתי 8 חולי CLL בשלב המעקב למחקר פיילוט. לאחר שנה ושנה וחצי, ראיתי שקצב הגידול של תאי הסרטן הואט ב 50% בהשוואה לשנים שלפני ההתערבות, ובהשוואה לקבוצת ביקורת תואמת.

בתחילת 2020 יצאנו לדרך עם מחקר גדול יותר המונה כ 40 חולי CLL בשלב המעקב בקבוצת ההתערבות, וכ 40 בקבוצת הביקורת. נכון ל 10/2021 חולה אחת מקבוצת ההתערבות התחילה טיפול תרופתי. בקבוצת הביקורת  10 חולים. הפער הינו מובהק סטטיסטית. בנוסף, גם עתה הודגמה האטה של 50% בממוצע בקצב גידול הלימפוציטים (תאי הסרטן ב CLL) בקבוצת ההתערבות.

עד עתה, הפעילות נתמכה על ידי עמותת חלי"ל האור למען חולי לימפומה ולויקמיה בישראל.  איני מתוגמלת כספית.

מטרותיי בשלב זה:

1. פתיחת מחקרים נוספים . על חולי CLL ועל ממאירויות נוספות

2. בחינת המודל לצורך מניעת התפתחות סרטן בחולים מועדים, כגון הפרעות גנטיות מולדות - נשאיות BRCA לדוגמא

3. הכשרת מטפלים נוספים. לציין כי לצורך המחקר שהותחל ב 2020 שיתפתי וצמחתי עם מטפלות מנוסות מתחומי NLP ו THETA HEALING

4. הטמעת מודל ה CCRC בקופות המבטחות. החלו מגעים עם קופ"ח "מכבי".

5. הטמעת המודל במערכת החינוך הרפואית. החלו מגעים עם ביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א.

אימפקט החברתי

המחקרים המצוטטים לעיל מוכיחים לראשונה, באופן מדעי מתוקף, שבאמצעות תהליכים ברמת התודעה, ניתן להשפיע על מהלך מחלת הסרטן. הישג זה הינו בעל השלכות אדירות.

אתחיל לגבי האימפקט על מחלת ה CLL ומשם ארחיב למעגלים נוספים:

1. היכולת לדחות, ואולי אף לייתר, טיפול תרופתי ב CLL הינה בעלת חשיבות ממדרגה ראשונה. טיפול תרופתי למחלה זו כרוך בתופעות לוואי רבות, הוא מייצר עמידות של התאים הסרטניים כך שקיים קושי לטפל בהמשך הדרך, ומשית עלויות כלכליות אדירות על המדינה. לסבר את האוזן - טיפול ב CLL לחולה לחודש עולה כ 30,000 ש"ח. משך הטיפול הממוצע הינו 5 שנים.

2. מעט ממאירויות דומות ל CLL מהבחינה שמטופלות באופן ייעודי רק בעת החמרה. ניתן יהיה להשתמש במודל ה CCRC גם במקרים אלו.

3. מרבית מקרי הסרטן מטופלים עם האבחון. ניתן יהיה להוסיף התערבות ע"פ מודל CCRC בתום הטיפול הייעודי, או עם מעבר לטיפול אחזקה, ובכך להפחית/למנוע סיכויי הישנות של הסרטן.

4. קיימים מצבים רבים הכרוכים בשכיחות גבוהה להתפתחות סרטן. כגון - מוטציות גנטיות מולדות ונרכשות, זיהומים ועוד. גם כאן, האפשרות לצמצם את הסיכון  קוסמת.

5. המחקר הנ"ל אמנם התיימר לבדוק השפעת טיפולי גוף-נפש על מחלת סרטן מסוג CLL, אך התברר כמשפר גם מצבים רפואיים נוספים מהם סבלו החולים, כגון סכרת, תת פעילות בלוטת התריס, יתר לחץ דם ועוד. אם כך, ניתן יהיה לעזור בספקטורם רחב של מצבים רפואיים, לאו דווקא ממאירים.

6. מעבר להשלכות הרפואיות המיידיות והברורות, אני מאמינה בכל מאודי שעם השנים, ההגות העומדת מאחורי מודל ה CCRC, כמו גם מאחורי גישות פסיכולוגיות ורוחניות רבות, תמצא את דרכה אל מערכת החינוך. תרגול מדיטציה ולימוד תכנים אלו יהפכו להיות מקצועות ליבה.  אין צורך לפתח מחלה לשם כך.
חזון

החזון שלי:

1. העמקת הביסוס המדעי על ידי קיום מחקרים רפואיים נוספים

2. הכשרת מטפלים נוספים וחינוך רפואי במוסדות אקדמים.

3. הכללת המודל ההגותי והתערבותי במסגרת השירותים הרפואיים הניתנים ע"י המבטחים (קופות חולים, חברות ביטוח)

4. הטמעת המודל במערכת החינוך

5. הפצת הבשורה אל מעבר לים


התכנות כלכלית

כאמור, העלות הכלכלית של טיפולים בסרטן היא אדירה.  רובו של תקציב סל הבריאות מנותב למחלות אונקולוגיות. טיפולי גוף- נפש זולים לאין ערוך בהשוואה לטיפול תרופתי. בנוסף, טיפולי גוף-נפש אינם כרוכים בתופעות לוואי,  ומשדרגים את איכות החיים בהיבטים רבים נוספים. היות וכך, מרבית הסיכויים שהמבטחים (קופות החולים) יירצו להשקיע בהטמעת מודל ה CCRC. מגעים עם קופ"ח מכבי כבר החלו.

גיוס התרומות והמענקים לצורך מימוש המחקרים מתקיים בהצלחה מאז אפריל 2020, וימשיך גם עתה.


השפעה מגדרית

למיזם אין בהכרח השפעה מגדרית. יתכנו מחלות ספצפיות למגדר מסוים, כגון סרטן ערמונית לגברים, וסרטן שד ושחלות לנשים (מציינת שסרטן שד קיים במקרים נדירים גם אצל גברים).

שיתוף הפרופיל