Miss Fix The Universe

יעל ורד

 • תחום : אקטיביסטיות בתחום צדק חברתי
 • איזור : ארצית
 • שם האירגון :
 • שם המיזם : הבושה עוברת צד
 • שלב : הקמה

מיזם

מיזם חברתי (בהתנדבות מלאה) שבמרכזו המסר שיש להעביר הבושה צד. אם עד היום התרגלנו לצערנו לראות את הקורבנות בפנים מטושטשות, בקול מעוות ותחת שם בדוי; לא עוד. להן אין מה להתבייש, הבושה כולו של התוקף!

אם עד היום נתקלנו במקרי ענישה מקלה, כאשר הפוגע חוזר לאחר מכן לחייו לעיתים כרגיל, מבחינתנו לא עוד. נדרשת סנקציה חברתית והכל כמובן בהתאם חוק.

בשנת 2020 התמקדנו בהרתעה חברתית והעלינו שילוטי חוצות עם פני הרוע. הקיצונים שבקיצוניים והאכזריים שבאכזריים (החשודים באונס באילת, אלירן מלול, אמיר רז ועוד מקרים רבים ו*לא* טובים).

בשנת 2021 ערכנו שינוי אסטרטגי ובחרנו להתמקד בהעצמת קורבנות:

 • * מרץ, יום האישה – תמונתה של שירה איסקוב ניצבת בגאון, יפה, חזקה ומישירה מבט, בשילוט באיילון ,תחת המסר "הבושה עוברת צד".
 • * אפריל, יום העצמאות – תמונתה של ליאנה חזן מסורבת הגט ע"י מי שניסה לרצוח אותה מתנוססת ע"ג שילוטי ענק תחת הקונספט "יום העצמאות?". בחודש וחצי לאחר מכן הגיע הגט המיוחל.
 • * יוני, שנה להירצחה של מאיה וישניאק בת ה-21 ופתיחת משפטו של החשוד ברצח – תמונתה של מאיה בת ה-21 הוצבה ע"ג שלטי חוצות בכל רחבי הארץ, תוך שת"פ עם שלוך חנוך בשימוש מילות השיר "כלום לא היה יפה כמו לקרוא לך מאיה".
 • * ספטמבר –פתיחת משפטו של ברק בן עמי - תמונתה של גוני ז"ל, התינוקת בת ה-10 חודשים שנרצחה ע"י אביה נתלית בראש חוצות, והכנסות המיזם במהלך אוקטובר מוקדשות לאמה לירון שורדת הטבח יחד עם בתה הבכורה.
 • * נובמבר  (תחילת החודש)– קמפיין שילוט תמיכה בנערה בת ה-14 מאשדוד שעברה אונס - צועקים את צעקתך.
 • * נובמבר (סוף החודש - יום המאבק הבינ"ל למניעת אלימות נגד נשים)  - והפעם קמפיין בהובלת פרזנטורים - פאולה וליאון רוזנברג, תחת המסר: זה לא עניין רק של נשים, זה לא עניין רק של גברים. אלימות נגד נשים היא בעיה של כולנו כחברה.
 • חשוב לציין שכל הפעילות הינה בשיתוף פעולה עם הקורבנות ו/או משפחתן במקרה המצער כשאינן כבר בין החיים.
 • כמובן שהעבודה בהתנדבות מלאה. ללא משרד פרסום, ללא חברת מדיה, ללא חברת הפקה, ללא מעצבים ובטח שללא תקציב מינימלי, אלא בזכות עבודה עצמאית קשה ומאומצת ורתימת אנשי מקצוע.

המיזם נשען על גיוס המונים (הדסטארט). 

להלן הלינק של הגיוס הקודם https://beactive.co.il/project/63043 (רב הסכום הלך ללירון דרור אמה של גוני התינוקת שנרצחה ע"י אביה)

ולפני כשבוע פתחנו גיוס חדש ע"מ שנוכל להמשיך ולפעול גם בשנת 2020 - https://beactive.co.il/project/66106

אימפקט החברתי

ראשית, הנקודה המרגשת ביותר מבחינתי היא אינספור התגובות מנשים בכל חתך הגילאים, ללא הבדל דת, מין וגזע האומרות לנו: תמשיכו! תמשיכו לצעוק את צעקתנו, זו שאנו לא יכולנו לצעוק.

ומרגש לא פחות לשמוע נשים רבות כי לאחר שראו את הנשים החזקות שמצטלמות בגאווה, הבינו שלהן אין מה להתבייש, שיתפו בסיפורן והצליחו לפרוץ את מעגל האלימות.

מבחינה ציבורית ותקשורתית המיזם זכה לחיבוק גדול מהקונזצזוס. השרה לשוויון חברתי מירב כהן העלתה פוסט תמיכה במיזם.

וכן קיבלנו סיקורים מאוד רחבים בתקשורת, לדוגמא

https://www.ynet.co.il/activism/article/Bk1F2JmLu?fbclid=IwAR34KFIeR3xVPfIT5DQQmnmGLBiCjoZfA4qFr53RWqqOUqh2JAqmHstBoTs#autoplay

https://timeout.co.il/%d7%94%d7%90%d7%a0%d7%a9%d7%99%d7%9d-%d7%a9%d7%a2%d7%95%d7%a9%d7%99%d7%9d-%d7%90%d7%aa-%d7%aa%d7%9c-%d7%90%d7%91%d7%99%

d7%91-0610/?fbclid=IwAR0S3bq83rrarA3ItZYF-iUhiucCKEoDOM4a4W_7-vtpG2luHicPnCTFb4c

במרץ הקמפיין זכה לפרסומת המדוברת ביותר של גלובס https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001365764

הביטוי הבושה עוברת צד הפך למטבע לשון.  מדובר בביטוי חדש  בניסוחו השקעתי זמן רב ואני שמחה שתפס (סמדר שיר משתמשת בו, גם הופיע בשער של ידיעות אחרונות לפני כחודשיים, יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן השתמשה בו ביום בדיון ייעודי בכנסת ועוד).


חזון

החזון: שינוי תפיסתי בחברה: העברת הבושה למקום בו ראוי שתהיה - אצל התוקף

יעדים מספריים:

4 קמפיינים בשנה

גיוס של מעל 100 אשח בשנה למימון הפעילות 

גידול מובהק סטטיסטי במודעות למסר המיזם (במידה ונגייס משאבים נערוך מחקר מדי שנה)

ויעד העל - ירידה במס' השנתי השל הנרצחות וקורבנות האונס בשנת 2022 (מס' הנרצחות ב-2021 עומד כרגע על 22 ומס' קורבנות האונס - בבדיקה)

הצלחה מבחינתי היא עמידה ביעדים הנ"ל ומינוף המיזם במישורים נוספים (יעדים חדשים יוגדרו במידה ותהיה היתכנות כלכלית: פעילות במגזר הערבי, עיבוי הפעילות הפריפריה)

התכנות כלכלית

פעילותי במיזם התנדבותית ב100% ושאר הפעילויות נשענות על גיוס המונים - בשנת 2021 גייסנו 450 אש"ח. מעל 300 אש"ח הוקדש ללירון דרור אמה של גוני ז"ל והשאר לפעילויות השיווקיות (בעיקר שלטי החוצות) https://beactive.co.il/project/63043

לפעילויות בשנת 2022 נפתח עמ' גיוס חדש - יעד ראשוני הוא 30 אש"ח  https://beactive.co.il/project/66106 - מוזמנים לתמוך!

המודל העסקי מבוסס על קבלת מדיה בחינם מחברות השילוט.  כמובן לכשיהיו יותר משאבים נרצה לעלות במדיות נוספות: טלוויזיה ודיגיטל. כמו כן כמצויין מעלה - למנף במישורים נוספים כמו פעילות במגזר הערבי ועוד.

השפעה מגדרית

המיזם כולו מושתת כולו על הסוגיה המגדרית הראשונה במעלה: מניעת אלימות נגד נשים. 

זוהי הליבה והסיבה לשמה התכנסנו.


שיתוף הפרופיל