Miss Fix The Universe

Sharon Sorin

  • תחום : אקטיביסטיות בתחום ה ESG והאימפקט
  • איזור : ארצית
  • שם האירגון : לא קיים
  • שם המיזם : איך חושבים מחשבים - ספר הילדים הראשון בעברית על תכנות ומדעי המחשב
  • שלב : הקמה

מיזם

היי, אני שרון, סטודנטית, בת 21, בוגרת 8200, מתכנתת מזה 6 שנים, ומורה לתכנות מזה שנתיים. ובאופן מפתיע - מרבית תלמידיי הם... ילדים! כן כן - ילדים! התלמיד הצעיר ביותר שלי התחיל לתכנת כבר בגיל 5.

 

כשישבתי לחפש חומרי לימוד לתלמידיי הצעירים יותר, שעדיין אינם דוברי אנגלית, גיליתי שאין חומרי לימוד בעברית על תכנות שמיועדים לילדים ולכן התחלתי לייצר אותם בעצמי לטובת התלמידים שלי. בשלב מסוים הבנתי שיש לי משהו גדול בידיים, והחלטתי לאגד את ההסברים שכתבתי לספר ילדים.

 

במהלך החודשיים האחרונים הרמתי קמפיין מימון המונים במטרה להוציא לאור את הספר שכתבתי "איך חושבים מחשבים". ספר הילדים הראשון על תכנות ומדעי המחשב בשפה העברית.

 

הספר עתיד לצאת לאור בתחילת 2022, לאחר שהפך לספר המצליח ביותר במימון המונים בישראל אי פעם. המיזם גייס למעלה מרבע מיליון שקל בתוך פחות מחודשיים, ונרכשו קרוב ל5000 עותקים במכירה המוקדמת.

 

 

אימפקט החברתי

כחלק מהמיזם, אני פועלת לאיסוף תרומות של ספרים לילדי הפריפריה, על מנת לנסות ולצמצם את הפערים בחינוך הטכנולוגי בארץ (שאנו רואים שיקוף ישיר שלהם למשל באחוזים של תושבי הפריפריה המשרתים ב8200). כמו כן, אני פועלת ברשתות החברתיות ובכל המדיות האפשריות על מנת לעודד הורים לילדות לרכוש את הספר במטרה לצמצם את הפערים המספריים שאני חווה ביום יום של בין גברים לנשים במקצועות הטכנולוגיים.

חזון

החזון שלי הוא לצמצם את הפערים בחינוך הטכנולוגי במדינת ישראל, ובכך לצמצם את הפערים הממשיים שאנו רואים כיום במקצועות הSTEM. 

 

אם חולמים בקטן - הייתי רוצה שלכל ילד וילדה במדינת ישראל יהיה את הספר שלי, והם יוכלו לחשוב על האופציה של עיסוק בטכנולוגיה כבר בגילאי היסודי, פשוט שיכירו את האפשרות הזאת, ויוכלו לבחון האם התחום מעניין אותם.

 

אם חולמים בגדול - אני רוצה להקים פלטפורמה חינמית שבה לכל ילדי וילדות ישראל תהיה גישה ללימודי תכנות בשפה העברית, כולל מערכי שיעור למורים ולהורים. אסור שכסף יהווה מחסום בתחומים כאלה, זה מעגל שמאכיל את עצמו. 

 

הצלחה מבחינתי היא כל ילדה וכל ילד שימצאו את עצמם מתעניינים בתחום שהם לא היו מגיעים אליו בדרך אחרת.

התכנות כלכלית

יכול מאוד להיות שכן, אבל אני פחות מתעסקת בה, לפחות בשלב זה. כפי שציינתי, הפעילות העיקרית שלי היא בצמצום הפערים החברתיים שגורמים מאוחר יותר לפערים סוציואקונומיים. תכנות הוא העתיד, ומגיעה לכל ילדה וילד גישה למקורות לימוד טובים ואיכותיים ובחינם.

השפעה מגדרית

הספר שלי תוכנן ועוצב כך שלא תהיה בו כל אפליה מגדרית - הניסוחים הותאמו ללשון רבים על מנת שלא תהיה פניה בלשון זכר יחיד לקוראות הספר, והדמויות בספר נספרו אחת אחת על מנת לוודא איזון מגדרי.

 

נוסף על כך, אני פעילה בתחום ובעקבות הוצאת הספר הגעתי לארגונים להעצמת נשים ונערות בטכנולוגיה ואף מרצה לנערות צעירות על התחום. 

 

זה נושא שאני מאמינה בו באופן אישי וקרוב לליבי, בתור בחורה שאת ילדותה העבירה בתור "הבת היחידה" בתוכניות המדעיות ובאולימפיאדות במתמטיקה וזאת שתמיד מרימים גבה כשהיא נכנסת לחדר, רק כי היא בת. כמובן שהיום המצב הרבה יותר טוב, אבל אין ספק שיש עוד הרבה מקום לשינוי.

שיתוף הפרופיל